neuralgia mortona - leczenie warszawa
leczenie haluksów warszawa

Neuralgia Mortona – czym jest i jak ją rozpoznać?

Neuralgia Mortona – czym jest i jak ją rozpoznać?

Neuralgia Mortona, określana też terminem metatarsalgia to zespół bólowy okolicy śródstopia. Objawy neuralgii Mortona to nieprzyjemny i przeszywający ból pojawiający się przy chodzeniu, a nawet dłuższym staniu.

Metatarsalgia, czyli guzek nerwu obwodowego

Neuralgia Mortona to nerwiak, a dokładniej niezłośliwy guzek nerwu obwodowego. Według badań choroba dotyka 9 proc. wszystkich osób uskarżających się na bóle stóp. Uciśnięcie i podrażnienie nerwu zazwyczaj jest połączone z procesem zapalnym i ze zmianami zwyrodnieniowymi okolicy kości śródstopia.

Neuralgia Mortona przyczyny ma bardzo różne, ale zawsze to wynik przeciążenia stopy, co może mieć miejsce wskutek dłuższego chodzenia, stania, biegania lub chodzenia w niewygodnym obuwiu czy na obcasach. Dochodzi wówczas do ucisku więzadła poprzecznego na nerw podeszwowy wspólny palców lub nadmiernego rozciągnięcia tego nerwu, co skutkuje powstaniem stanu zapalnego.

Częściej choroba dotyka kobiety, z reguły po 50. roku życia. Poza tym większe ryzyko tyczy się osób z nadwagą, z płaskostopiem poprzecznym czy z wysokim podbiciem. Nie wolno w tym miejscu zapomnieć o urazach tej okolicy stopy lub występowania guzka uciskającego nerw, tzw. ganglionu. Jeżeli objawy bólowe są bagatelizowane, guzek staje się coraz większy i określany jest mianem nerwiaka Mortona.

Jak rozpoznać neuralgię Mortona?

Neuralgia Mortona objawy ma powiązane z bólem zlokalizowanym na wysokości głów kości śródstopia, blisko palców od strony podeszwowej. Ten staje się silniejszy przy zginaniu podeszwowym palców, noszeniu obuwia na wysokim obcasie, ale i zwykłym obciążeniu stopy. Ból, który może powodować drętwienie i skurcze w przedniej części stopy, ustępuje po odpoczynku.

neuralgia mortona - podolog warszawaNajważniejszym objawem metatarsalgii jest więc ból, którego nie wolno lekceważyć. Zwłaszcza że powoduje on zaburzenie chodu, a przy tym ból innych części ciała, np. bioder, kolan, kręgosłupa, a nawet szyi i głowy.

W rozpoznaniu choroby pomoże ortopeda lub podolog, który wykona tzw. test Muldera będący dokładnym badaniem stopy. Ewentualnie specjalista zleca badanie RTG (dla wykluczenia lub potwierdzenia złamania czy zwichnięcia), USG lub rezonans magnetyczny (dla badania tkanek miękkich).

Jak leczyć zespół Mortona?

Neuralgia Mortona leczenie może mieć nieoperacyjne lub operacyjne. Początkowo pacjentom zaleca się odpoczynek, ale i indywidualnie dobrane wkładki do butów, które przywrócą właściwe obciążenie stopy.

Leczenie objawowe polega na wstrzyknięciu leku sterydowego w miejsce podrażnione stanem zapalnym. W ten sposób podaje się też roztwór alkoholu, który trwale uszkadza nerw. Jeżeli to nerwiak, zalecana jest również rehabilitacja.

Jednak w 80 proc. przypadków metatarsalgia wymaga leczenia operacyjnego, które polega na usunięciu zgrubiałych tkanek. Niestety, po zabiegu chirurgicznym dolegliwości mogą powrócić.