Paluch koślawy (hallux valgux) powstaje w wyniku procesu deformacyjnego, który polega na postępującym przemieszczaniu się I kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym. Powoduje to przesunięcie się palucha w kierunku pozostałych palców stopy.
Wygląd zmiany sugeruje, że powodem może być narastanie kości lub chrząstki w stawowej, jednak w rzeczywistości, przyczyną jest odchylenie się I kości śródstopia, co wiąże się z przemieszczeniem palucha w kierunku pozostałych palców. Nie powstają tutaj żadne nowe struktury. To jedynie efekt przesunięcia kości.
Charakterystyczne objawy.
Charakterystycznym objawem jest tzw. „bunion”, czyli guz (jest to przesunięta kość I śródstopia). Skóra w tym miejscu może być napięta i zaczerwieniona. To właśnie w tej okolicy Pacjenci mogą odczuwać bolesność. Szczególnie w sytuacjach, w których paluch koślawy styka się bezpośrednio z powierzchnią niedopasowanego buta. Dochodzi do zaburzenia równowagi mięśniowej, która ma charakter postępujący.
Schorzenie może mieć charakter polietiologiczny – ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne, ale środowiskowe także są nie bez znaczenia. Predyspozycje do rozwinięcia się palucha koślawego są dziedziczne. Dlatego tacy Pacjenci niestety nie mają wpływu na to, czy zmiany wystąpią czy nie. Paluch koślawy powstanie wówczas najprawdopodobniej niezależnie od typu noszonego obuwia.
Czynniki środowiskowe.
Wśród czynników środowiskowych, odpowiedzialnych za powstanie i pogłębianie się palucha koślawego, można wyróżnić: przewlekłe noszenie zbyt krótkiego obuwia, butów z wąskimi czubami lub obuwia na wysokim obcasie.
Inne możliwe przyczyny powstawania palucha koślawego to nadwaga, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność aparatu więzadłowo-torebkowego, urazy stawu śródstopno-palcowego w przeszłości, zaburzenia neurologiczne (w tym przykurcze i niedowłady).
Paluch koślawy to nie tylko zmiana kosmetyczna, a schorzenie, które należy traktować poważnie, ponieważ ma charakter postępujący oraz wiąże się z dyskomfortem i bolesnością podczas poruszania się.