Schorzenie polega na tym, że palce stopy w stawie międzypaliczkowym bliższym znajdują się w przykurczu zgięciowym. Deformacja może powstać w każdym palcu stopy, oprócz palca pierwszego (palucha). Najczęściej lokalizuje się w obrębie palca drugiego lub trzeciego.
Schorzenie ma charakter postępujący. Pierwsze objawy są niemal niezauważalne. Dopiero po czasie pojawia się dyskomfort podczas noszenia obuwia, stan zapalny, bolesność i niemożność wyprostowania palca. Paluch młotkowaty często występuje wraz z innymi schorzeniami – stopą poprzecznie płaską i paluchami koślawymi.
Paluch młotkowaty – leczenie zachowawcze czy operacja?
Noszenie obuwia z szerokimi nosami i indywidualnie dopasowanych wkładek do butów zapobiega rozwojowi wielu deformacji w obrębie stóp, ale nie jest to rozwiązanie niezawodne. Żadne z metod zachowawczych nie cofną zmian niekorektywnych, czyli deformacji utrwalonych. Wówczas jedyną skuteczną metodą leczenia jest interwencja chirurgiczna.
Paluch młotkowaty – operacja:
W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian, specjalista dobiera metodę najlepszej techniki operacyjnej. Operacja może polegać na wydłużeniu ścięgien mięśni prostowników palców, uwolnienia przykurczonych tkanek miękkich lub plastyki tkanki chrzęstnej w stawie, lub tkanki kostnej w obrębie kości śródstopia czy paliczków.
Zabieg jest bezpieczny i wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Wykonuje się go w znieczuleniu przewodowym. Lek znieczulający aplikuje się w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Pacjent nie odczuwa bolesności przez kilka godzin.
Często łączy się kilka procedur naprawczych podczas jednej operacji. Dzięki temu, możliwe jest chirurgiczne usunięcie wszystkich nieprawidłowości w obrębie stopy jednocześnie.
Pacjent po operacji może zazwyczaj chodzić, ale warunkiem jest noszenie odpowiednio dobranego buta pooperacyjnego. O wszystkich zaleceniach pooperacyjnych zostaną Państwo poinformowani podczas ustalania planu leczenia.